Wręczanie kwiatów
Kwiaty to prezent stosowny na każdą okazji. Wręczamy jest w sytuacjach oficjalnych, towarzyszą najważniejszym uroczystościom państwowym czy firmowym. Dajemy je też najbliższym, świętując ich urodziny czy imieniny. Choć wręczanie kwiatów jest tak powszechne, niełatwo uniknąć gafy. Zapraszamy do krótkiego przewodnika po kwiatowym savoir vivre.
Jakie kwiaty?
Podstawowa zasada: elegancki prezent to wyłącznie kwiaty cięte. Od tej reguły są tylko nieliczne wyjątki. Kiedy możemy podarować roślinę doniczkową? Jeśli obdarowany jest miłośnikiem kwiatów i kolekcjonerem, a nam udało się znaleźć okaz do jego zbiorów. Wielbiciel storczyków na pewno ucieszy się z egzotycznej odmiany, której jeszcze nie ma. Taki prezent, dopasowany do gustu odbiorcy, zawsze jest dowodem na to, że włożyliśmy sporo czasu i trudu w wybranie odpowiedniego podarunku. Kwiatem w doniczce możemy też obdarować osobę, z którą łączą nas szczególnie bliskie i serdeczne relacje, rodzinne lub przyjacielskie. Kwitnące fiołki na pewno będą odpowiednim prezentem na Dzień Matki. Zawsze jednak warto pamiętać o odpowiedniej oprawie podkreślającej wyjątkowość chwili; doniczka powinna być efektowna, zadbajmy też o jej ozdobienie, np. dużą kokardą.
We wszystkich pozostałych sytuacjach wypada podarować jedynie kwiaty cięte. Jakie? Dawniej istniały ścisłe reguły, oparte na symbolicznym znaczeniu przypisywanemu poszczególnym gatunkom i barwom. Dziś niewiele osób przywiązuje do tego wagę. Jedynie osoby starsze, o tradycyjnych poglądach pamiętają np. że pąsowe róże oznaczają namiętne uczucie. Niegdyś taki bukiet zarezerwowany był tylko dla wybranej kobiety! Dlatego mężczyzna, który chce wręczyć bukiet starszej osobie, powinien wybrać kwiaty w jaśniejszej tonacji, by nie wprawić jej w zakłopotanie. Nie wypada także dawać kwiatów kojarzonych z pogrzebem – chryzantem i kalii. Ofiarowanie ich nowożeńcom lub starszej osobie będzie dużym nietaktem!
Dobierając rodzaj kwiatów, warto kierować się własnym wyczuciem. W sytuacjach oficjalnych lepszy będzie klasyczny, elegancki bukiet. Zawsze sprawdzają się róże – łatwo stworzyć z nich stylową kompozycję. W sytuacjach mniej oficjalnych możemy pozwolić sobie na bukiety bardziej awangardowe, z ciekawymi ozdobami. Unikajmy jedynie dawania kwiatów polnych.
Liczba kwiatów
Przyjęło się, że w bukiecie powinna być nieparzysta liczba kwiatów. Jest to motywowane względami estetycznymi – 7 kwiatów lepiej prezentuje się w wazonie niż 6 lub 8. Warto też pamiętać, że w niektórych środowiskach parzysta liczba kwiatów kojarzy się z uroczystościami pogrzebowymi i takim bukietem możemy kogoś urazić. Zasada ta nie dotyczy kompozycji stworzonej z dużej liczby kwiatów, np. 50. Wyjątek od reguły to też bukiety, którymi chcemy uświetnić jubileusz. 10 kwiatów na 10 rocznicę ślubu to ładny i symboliczny podarunek. Podobnie z bukietami urodzinowymi; szczególnie popularne są kompozycje z 18 róż wręczane z okazji tak ważnych urodzin. Oczywiście, zawsze możemy podarować też jeden kwiat. Elegancko przybrany jest skromnym i stylowym podarunkiem.
Kto komu
Trudno wyliczyć wszystkie sytuacje, w których wypada podarować kwiaty. Przyjęło się, że uświetniamy nimi uroczystości rodzinne, takie jak imieniny, urodziny czy jubileusze. Wypada też wręczyć kwiaty gospodyni, jeśli jesteśmy zaproszeni na przyjęcie lub inne spotkanie towarzyskie. Bukiet można też podarować, gdy chcemy złożyć gratulacje lub wyrazić wdzięczność. W wielu firmach i instytucjach funkcjonuje zakaz przyjmowania wartościowych podarunków, kwiaty są więc dobrym wyborem, jeśli pragniemy w elegancki sposób podziękować. Dotyczy to przede wszystkim lekarzy, wykładowców na uczelniach i nauczycieli.
Przyjęło się, że kwiaty to prezent stosowny dla kobiety. Od reguły tej są liczne wyjątki. Na pewno nie będzie nietaktem wręczenie bukietu dziadkowi z okazji imienin, profesorowi po obronie pracy magisterskiej czy starszemu pracownikowi odchodzącemu z firmy.
Szczególną sytuacją jest też pierwsza wizyta, z jaką mężczyzna przychodzi do kobiety. W tej sytuacji wypada przynieść kwiaty zarówno dla dziewczyny, jak i dla jej matki. Dobrze, jeśli bukiety nie są identyczne, choć powinny być podobnej wielkości. Bezpiecznym wyjściem są róże – ciemniejsze dla dziewczyny, jaśniejsze dla jej mamy. Jeśli to dziewczyna wybiera się w odwiedziny do chłopaka, także może podarować jego mamie bukiet. Nie jest to obowiązkowe, ale to miły gest i na pewno zostanie ciepło przyjęty. Warto tylko pamiętać, że stosownym prezentem jest w takiej sytuacji bukiet klasyczny i dość skromny. Kosz róż to zdecydowanie za wiele!
Kiedy nie dawać kwiatów
Sytuacje, gdy wręczenie kwiatów jest niestosowne są nieliczne. Dotyczy to przede wszystkim okazji oficjalnych. Jeśli grupa pracowników zdecydowała o kupieniu szefowi jednego bukietu, nieelegancko jest wręczać też kwiaty indywidualnie. Podobny dylemat mają rodzice, których dzieci chodzą do szkoły. Wciąż popularny jest zwyczaj dawania nauczycielom kwiatów w imieniu klasy oraz, dodatkowo, bukietu od każdego ucznia. Warto w takiej sytuacji przekonać dziecko, że to zupełnie niepotrzebna nadgorliwość. Serdeczne podziękowanie oraz jeden bukiet to najlepsze rozwiązanie. Szczególną sytuacją, gdy należy powstrzymać się od kupna kwiatów jest pogrzeb. Jeśli rodzina zaznaczyła, by nie składać kondolencji, należy to uszanować i zrezygnować z bukietu kondolencyjnego. W dobrym tonie jest też dostosowanie się do sugestii nowożeńców, jeśli wybieramy się na ślub. Gdy Młoda Para zaznaczy w zaproszeniu, że zamiast kwiatów prosi o datki na cel charytatywny (ostatnio jest to bardzo popularne) lub inną formę wsparcia wybranej organizacji, nie wypada przynosić bukietu. Dostosowując się do życzeń Młodych pokazujemy, że to oni są dla nas w tym dniu najważniejsi.
Jak wręczać
Bukiet należy zawsze wręczać bez opakowania (wyjątkiem jest ozdobna folia), skierowany kwiatami do góry. To podstawa, jednak wiele osób ma inne wątpliwości. Kiedy dać kwiaty? Czy wręczyć je od razu gospodarzowi przyjęcia, czy wcześniej zostawić okrycie w przedpokoju i przywitać się z pozostałymi gośćmi? Nie musimy wręczać bukietu od razu po przekroczeniu progu. W przedpokoju zdejmujemy okrycie, możemy też rozpakować kwiaty, jeśli były owinięte w papier. Kwiaty zawsze wręcza mężczyzna, jeśli towarzyszy mu kobieta, zajmuje się ona pozostałymi prezentami. Wyjątkowo, jeśli odbiorcą kwiatów ma być gospodarz, może je przekazać kobieta. Dawniej zasada wręczania bukietu kobiecie obowiązywała bez wyjątków; nawet jeśli jubilatem lub solenizantem był mężczyzna, on otrzymywał prezent. Dziś zasad tych nie przestrzega się tak ściśle. Na pewno jednak nikt nie poczuje się urażony.
Bukiet trzymamy w lewej dłoni, po przywitaniu się z gospodarzami przekładamy go do prawej ręki i podajemy. Gospodarze powinni zadbać o wstawienie kwiatów do wazonu i wyeksponowanie ich. Jeśli planujemy przyjęcia, należy wcześniej zadbać o przygotowanie odpowiedniej liczby wazonów.
Wysyłanie kwiatów
Są sytuacje, gdy nie możemy być obecni na ważnej uroczystości. Wówczas możemy zdecydować się na wysłanie kwiatów kurierem. Pamiętajmy jednak o dołączeniu bileciku z życzeniami, podziękowaniami i, przede wszystkim, podpisem. Z usług kuriera możemy też skorzystać, jeśli wybieramy się na duże przyjęcie. Wysłanie kwiatów rano, w dniu spotkania to dobry pomysł. Dzięki temu gospodarze będą mieli czas, by ułożyć kwiaty i dopasować ich ustawienie do wnętrza. Bukietem możemy też podziękować za zaproszenie, najlepiej zrobić to dzień po uroczystości, w szczególnym przypadku – dwa dni. Usługa ta pozwala też na przesłanie bukietu kondolencyjnego dzień po pogrzebie. Pozwala to uniknąć kłopotliwego niepokojenia rodziny tuż po ceremonii. Kurier może też doręczyć wieniec do kościoła, jeśli nie możemy być na pogrzebie bliskiej osoby.
źródło:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz