środa, 6 czerwca 2012

SZKODNIKI RÓŻ

Róże - jedne z najpopularniejszych kwiatów, które mają wartość  materialną, estetyczną i symboliczną. Rzeczywiście, są one wyjątkowo ładne i można poprzez nie wyrazić uczucia. Niestety i róże czasem atakują szkodniki roślin, które są w stanie doprowadzić do ich obumarcia.

Choroby róż są związane ze szkodnikami, takimi jak na przykład mączniak prawdziwy. Atakuje on liście, pąki i pędy kwiatu, doprowadzając do ich zmarszczenia i opadnięcia. Zainfekowane liście róży czerwienią się, co jest pierwszą oznaką sugerującą obecność mączniaka prawdziwego. Na jego ataki narażone są w głównej mierze róże, które występują w dużych skupiskach. Szczególnie można się go spodziewać w okresie lata, gdy jest ciepło, a powietrze jest wilgotne. Równie niebezpieczny jest mączniak rzekomy doprowadzający do tego, że na różach pojawiają się czerwono-brązowe przebarwienia. Zarówno jego, jak i mączniaka prawdziwego powinno pozbyć się poprzez regularne używanie środków chemicznych.
 choroby róż, szkoniki róż, doniczki plasikowe, donikowy, donice ceramiczne
Szkodniki roślin róż to także mszyce. Atakują one przede wszystkim młode kwiaty, osadzając się na liściach i pędach. Skutki ich działania są bardzo niebezpieczne dla róży, ponieważ mszyce negatywnie wpływają na proces fotosyntezy, utrudniają rozkwit pędów, doprowadzając do zniekształcenia liści, a nawet mogą wywoływać choroby róż, takie jak grzyby. Podobnie jak w przypadku obu rodzajów mączniaka, tak i mszyc należy pozbywać się  przy pomocy środków chemicznych, których obecnie jest bardzo dużo.

Kolejnym często występującym na różach szkodnikiem jest skoczek różany. Wygląda on jak niewielki owad o jasnym kolorze i z reguły osadza się na spodniej części liści. Znakami świadczącymi o jego pojawieniu się są małe plamki występujące się na liściach, które w konsekwencji doprowadzają do całkowitego obumarcia liścia, zostawiając na nim wyłącznie nerwy. Skoczka różanego również likwiduje się poprzez stosowanie specyfików chemicznych.

Nimułka różana również powoduje choroby róż i można ją zaliczyć do kategorii szkodników roślin. Negatywny wpływ na kwiaty mają jej larwy, które występują w liściach. Podobne się one do gąsienic o maksymalnej długości 1 cm. Efektem ich działania jest obumieranie liści i zwijanie się ich. Jak powinno się usuwać nimułkę różaną? Aby się jej pozbyć, trzeba spalić zaatakowane liście, a same rośliny regularnie opryskiwać odpowiednim specyfikiem chemicznym.

Następnym często spotykanym niszczycielem jest bruzdownica pędówki. Jej larwy atakują pędy rośliny, drożąc w nim długie tunele. W efekcie działania bruzdownicy pędówki są zeschnięte pędy i pąki kwiatowe. Niestety aby usunąć tego szkodnika, nie można wykorzystać środków chemicznych, tak jak przy innych intruzach, gdyż po prostu tego typu preparaty nie istnieją. Trzeba zatem ręcznie usuwać zainfekowane pędy a czasem całe rośliny. Po usunięciu zainfekowanych pędów można przestawić doniczki z chorymi roślinami do innych pomieszczeń na czas upewnienia się, że dana roślina jest już zdrowa.



żrudło pochodzenia artykulu : http://artelis.pl/artykuly/36421/szkodniki-roz-choroby-roz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz